5 miesiąc ciąży

5 miesiąc to miesiąc wielu zmian i ważnych granic. To też moment kiedy otoczenie zauważa odmienny stan kobiety, i a nóż jak ma się szczęście ustąpi jej ktoś miejsca w zatłoczonym metrze.
kobieta w 5 miesiącu ciąży
fragment animacji Alexandra Tsiaras’a.


Piaty miesiąc zaczyna się około 18 tygodnia, licząc od daty ostatniej miesiączki.
Na początku co się dzieje u naszego małego lokatora.

No więc zacznijmy, iż mały człowiek ma około 15 cm (jak linijka). Od tego momentu mamy w sobie również małego szpiega, na skutek zwapnienia kosteczek słuchowych zaczyna się kształtować słuch. Początkowo obejmuje to wnętrze organizmu mamy(jej serducho, symfonie jej trawienia), potem dojdzie do tego jej głos. No i w końcu odgłosy otoczenia, oczywiście te wyraźniejsze jak szczekanie psa czy dzwonek do drzwi. Naukowcy twierdzą, iż maluch może się nawet czasem przestraszyć gwałtownej zmiany wolumu odgłosów dochodzących z zewnątrz.Co więcej wedle badań nasze maleństwo rozpoznaje głosy osób mu najbliższych, czyli MAMY i TATY!!!

Mały człowiek staje się również bardzo aktywny, choć o tej największej aktywności będziemy mówić w 6-7 miesiącu. Wiąże się z tym wspaniała rzecz. PIERWSZE ODCZUWALNE RUCHY. Wedle powszechnej opinii pierworódki poczują go około 20 tygodnia ( ja poczułam pierwsze w 17), a doświadczone mamy wcześniej. Opisuje się to jako motylki czy bąbelki. Cóż jak tego nie nazwać, jest to wspaniałe uczucie, które każda przyszła mama celebruje (do czasu oczywiście jak maluch kopnie ją w wątrobę czy wepchnie łapsko pod żebra). Tak czy siak w 5 miesiącu „kopniaki” to sama przyjemność, która sprawi, iż dziecko staje się realną osóbką, zarówno dla rodziców i otoczenia (pamiętam jak moja przyjaciółka po poczuciu kopniaka stwierdziła: „Matko ty jednak się tak nie najadłaś, tam ktoś jest”).

W tym okresie dziecko staje się małym sierciuchem, gdyż pokrywa go laguno, które zapewnia mu ochronę przed jego kąpielą, która trwa 24/7. Maź płodowa jest zmywana przez położne od razu po porodzie, więc spokojnie nie dostaniesz zafaflunionego malucha, no chyba iż od razu trafi na twoje piersi, co również jest wspaniałe (mimo wszystkich śluzów, krwi etc.). Natomiast na skórze głowy zaczynają rosnąć włoski, a brwi, rzęsy oraz paznokcie są coraz bardziej widoczne.

Dzidzia zaczyna „siusiać” do płynu owodniowego i potem go połyka. A to wszytko wydalane jest przez łożysko do mamy, która wydala to poza organizm.
Maluch pod koniec tego miesiąca staje się smakoszem. Zaczyna rozpoznawać smak wód płodowych. I w zależności od tego co je mama, pije wód dużo (słodkie) albo mało (gorzkie, słone).
Pod koniec 5. miesiąca ciąży dziecko mierzy około 25 cm i waży około 300 g.

A co u mamy?
BRZUCH: No więc ciąża staje się widoczna, macica pod koniec miesiąca się pępka. W tym okresie zaczyna się zryw wagi. W końcu zobaczysz jak wskazówka wagi dumnie pnie się do góry.(tylko uważaj, nie szalej za bardzo z posiłkami, pamiętaj jesz DLA dwóch nie ZA dwóch). To wszystko może iść w parze z obrzękami, bólami pleców i większym zmęczeniem. Nikt nie mówił, iż robienie małego człowieka jest łatwe. Wręcz przeciwnie organizm pracuje na podwójnych obrotach.
Pracuje i skóra, więc niektóre kobiety mogą zauważyć pierwsze rozstępy. Niestety wedle „mądrych” tez jest to kwestia genetyczna. I jak bardzo byśmy nie smarowały, masowały czy szczypały, jeśli są nam pisane to zostaniemy nimi „obdarzone”. Oczywiście warto smarować ciało, zapewni to dobre nawilżenie skóry i zmniejszy jej swędzenie.
Pojawia się też (nie u wszystkich) kresa czarna. Czyli zabarwienie pigmentowe na środku brzusia. Głównie ciągnie się od pępka w dół. Choć cześć kobiet zauważa zabarwienie i w górę. Część może zauważyć, iż włosy na brzuchu ciemnieniają. Cóż hormony. Spokojnie nie trzeba planować depilacji, większość zmian powróci do dawanych pre-ciążowych stanów.

str.250"W oczekiwaniu na dziecko" H.Murkoff

str.250″W oczekiwaniu na dziecko” H.Murkoff

Brzuch może już wyglądać jak jedna z trzech propozycji powyżej.

PONIŻEJ PASA: Wśród innych „nieprzyjemnych” objawów ciąży mogą pojawić się też hemoroidy. Paskudne dziadostwo, można starać się im zapobiegać (dbać dokładnie o dietę), niestety zaparcia to objaw częsty ciąży, który może doprowadzić do tych paskudnych „zgrubień” w miejscu o którym się nie mówi nagłos.
OMDLENIA: W tym okresie pojawiają się też omdlenia. Spokojnie to twój mózg, twój mózg na haju hormonalnym. Trzeba oczywiście na nie uważać, w szczególności nie wchodzić na taborety i drabinki. No to nasz stary znajomy -progesteron- on odpowiada  za rozszerzenie naczyń krwionośnych i rozluźnienie naczyń. To ważne dla dziecka, bo dzięki temu dociera więcej krwi do niego, ale niestety jest tez druga strona medalu. Wspomniana krew powolnie wraca do nas i stąd ten kołowrotek w głowie.
Zawroty związane są też z szybką zmianą pozycji ciała albo z brakiem glukozy we krwi. Spokojnie tu akurat dieta może pomóc.
BÓLE PLECÓW: Dalej bóle pleców, to efekt nie tylko dodatkowych kilogramów w obrębie pasa, ale również działania releksyny, która umożliwia rozpychanie się malucha w naszym łonie, a także późniejszą drogę na zewnątrz (docenicie to po 9 miesiącach). Pomocne na tą dolegliwość może być częsta zmiana pozycji (nie siedzimy ani nie stoimy za długo). Zważaj też na wysokie obcasy. Oczywiście Kate Middelton wyglądała bosko w kolejnych kreacjach i pięknych szpilkach od L.K. Bennett. Pamiętajmy jednak, iż musiała ona zachować pozory i ślicznie się uśmiechać do obiektywów. Raczej pewne jest, iż w Pałacu dreptała w papuciach czy baletkach. Wam też to zalecam, no chyba iż wasza prezencja jest również tak mocno oceniana, jednak Małgorzata Socha pokazała, iż na płasko też się daw dobrze wyglądać.  Najlepiej zachować konsensus. Kolejną rzeczą jaką należy unikać, to ciężary. Mamy to zagwarantowane prawnie, więc nie bójcie się domagać swych praw, nie mogą was zwolnić. Ach i spicie na lewym boku!
BÓL BRZUCHA: Kolejnym objawem tego okresu to bóle brzucha. Póki nie towarzyszą im inne objawy, to spokojnie po prostu rośniecie 🙂
DUŻE STOPY: Co ciekawe rosną czasem stopy! Tak tak, możecie czasami zauważyć, iż ulubione trzewiki muszą pójść w zapomnienie, to wspomina relaksyna. No niestety większość tych zmian (poza obrzękiem) już raczej nie zmieni. Se la vi.

SEKS: W okresie tym również szalej nasze libido. Choć nie jest to regułą, część kobiet nie ma ochoty na seks.
Ważne, aby para dużo ze sobą rozmawiała, aby było wszytko jasne. Pamiętaj siedzicie w tym razem.Trzeba oczywiście dbać o swoje partnerstwo. Jednak teksty typu „facet w celibacie nie wytrzyma 9 miesięcy, więc nie dziw się, iż zdradza”, powodują, iż gotuje się we mnie krew. Ta ciąża to sprawka was obojga i jeśli facet nie rozumie, iż jesteś w chaosie hormonalnym to coś z nim nie tak. Podstawa to rozmowa i wzajemne zrozumienie. To pomoże nam zaakceptować to, iż nie jesteśmy już tylko kochankami, ale stajemy się również rodzicami. Zmiany te mogą wpłynąć pozytywnie na was. Doceniajmy więc siebie, kochajmy się, rozmawiajmy ile mamy ochoty, ale rozumiejmy też drugiego partnera. Zaspokajać się można na wiele sposobów i na wielu płaszczyznach.

Miesiąc ten kończy się mniej więcej w połowie 22 tygodnia.
Jest to ważny okres. Mija w nim połowa ciąży oraz umowna granica poronienia. Później mówimy o przedwczesnym porodzie (dla mnie jest to niezrozumiałe, jak takie określenie może obowiązywać aż tak długo, medycyna jest bezlitosna). Pewnie ma to związek z tym, iż od 6 miesiąca maleństwo ma (nijakie) ale zawsze ma szanse na przeżycie poza organizmem mamy.
Cóż liczymy dalej jeszcze 3 miesiące i maleństwo będzie z nami.

Misako

Reklamy

3 thoughts on “5 miesiąc ciąży

  1. mama Lusi pisze:

    Miło się czyta mimo to że urodziłam już jedno dziecko lubię wiedzieć co dzieje się z tym w brzuchu. może przy trzecim nie będę już się zagłębiała 🙂 haha

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s