Kiedy tata się nie poczuwa

W idealnym świecie II kreski powodują, że ludzie odkrywają siebie na nowo. Zawsze to się dzieje tak, jak chcą, kiedy chcą i zawsze są szczęśliwi.
Niestety życie nie jest idealne. Ciąża nie zawsze jest planowana, a co smutniejsze nie zawsze chciana.

Nie jednorotnie młoda mama zostaje sama z tym wszystkim. Jest przerażona nadchodzącymi zmianami i ich konsekwencjami i wtedy pojawia się najczęściej pytanie; „Jak je utrzymasz?”
knocked_up_poster_header

Na szczęście prawo i nasz ustawodawca pomyśleli (tak wiem rzadko się to zdarza) i starają się pomóc kobietom, które zostają „na lodzie”.

Regulację tej kwestii znajdziemy w Ustawie z 25.02.1964 Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Zgodnie z treścią art. 141 § 1
Przyznaje się matce dziecka w stosunku do ojca dziecka niebędącego jej mężem 2-rodzaje roszczeń:

1) o pokrycie wydatków związanych z ciążą i porodem oraz innych koniecznych wydatków albo szczególnych strat majątkowych,

2) kosztów utrzymania w okresie porodu przez 3 –miesiące lub z ważnych powodów przez czas dłuższy

„Ważne powody” nie są określone w Ustawie, analizowane są każdorazowo przez sąd.
Opierając się na orzecznictwie można wskazać następujące przypadki: zły stan zdrowia matki oraz zły stan zdrowia dziecka, wymagający stałej pieczy ze strony matki,a także konieczność korzystania przez matkę dziecka z urlopu wychowawczego z takich przyczyn, jak stan zdrowia dziecka wymagający osobistej opieki matki, niemożliwość powierzenia opieki nad dzieckiem domownikowi, brak możliwości umieszczenia dziecka w żłobku itp. (por. uchwałę SN z 12.04.1976 r., III CZP 20/76). Należy zaznaczyć, iż czas na jaki nastąpi przedłużenie obowiązku alimentacyjnego wynika z okoliczności konkretnego stanu faktycznego.

Należy pamiętać, iż z roszczeniem z art. 141 § 1matka dziecka pozamałżeńskiego może wystąpić dopiero po urodzeniu dziecka (żywego) i nie wcześniej niż po ustaleniu ojcostwa mężczyzny niebędącego jej mężem (uznania ojcostwa lub też ustalenia ojcostwa w drodze sądowej) .

Najlepiej jest więc, aby roszczenie to łączyć z powództwem o ustalenie ojcostwa.

W wyjątkowych przypadkach kobieta może domagać się zapłaty odpowiedniej sumy jeszcze przed urodzenie dziecka.
Skuteczność jej żądania uzależniona jest od uwiarygodnienia ojcostwa mężczyzny, przeciwko któremu żądanie jest skierowane. A obowiązek mężczyzny niebędącego mężem matki  może obejmować koszt 3- miesięcznego utrzymania matki w okresie porodu oraz  3-miesięcznym kosztom utrzymania dziecka po porodzie. Wysokość tych świadczeń ustalana jest na podstawie kryteriów wymienionych w art.135 Ustawy, tj. usprawiedliwionych potrzeb uprawnionych, czyli np. stanu zdrowia matki, dziecka ustalonych według kryteriów określonych w art. 135 kro.

Jeśli ciąża zostanie poroniona lub przerwana roszczenia z  art. 141 § 1 nie przysługują.

Roszczenie przedawnia w okresie 3 lat od dnia wymagalności.

Reklamy

2 myśli w temacie “Kiedy tata się nie poczuwa

  1. wioleta4444 pisze:

    Prawdziwy facet powinien wziąć ojcostwo na swoje barki. Ale niestety zdarzają się tacy wieczni chłopcy i hulaki, którzy nie myślą o dziecku, a jak ma się pojawić, to albo uciekają albo chcą, by partnerka usunęła. Nie mówię tu o wszystkich, bo na szczęście takich mężczyzn mam nadzieje, że jest mało.
    Pozdrawiam. Buziaki :**
    czekamynacud.blog.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s